Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Sporttestery a computery

Jak vybrat sporttester a cyklocomputer?

 
Získejte podrobný přehled o svém pohybu.
 
 
 
             
 
 
Pokud chcete sledovat své zlepšování nebo se motivovat k udržování kondice, poskytnou vám sporttestery a cyklocomputery mnoho cenných dat. Zjistěte, jak vybrat to správné zařízení.
 
 
 

Na co se zaměřit

 
Pro úspěšný výběr sporttesteru či cyklocomputeru je dobré si ujasnit, při jakých aktivitách bude zařízení nejčastěji využíváno. Pokud jej chcete na běhání, nejlépe vám poslouží sporttester s GPS, pro plavání zase budete chtít co nejvyšší voděodolnost a cyklisté sáhnou po cyklocomputeru se senzory na kolech a šlapkách. Existují také sporttestery určené pro použití ve fitness centrech se speciálními režimy pro posilovací stroje. Zařízení samozřejmě mohou kombinovat i více použití, a rozhodně tak není nutné pořizovat si zvlášť sporttester pro každou aktivitu.
 
Řekněte si také, jak nároční uživatelé jste a jak přesná data z přístrojů potřebujete získávat. Od toho se budou odvíjet jejich další vlastnosti, jako třeba způsob měření tepu a vzdálenosti či stupeň voděodolnosti. 
 
U sporttesterů si také vždy vyzkoušejte pohodlí nošení, kvůli množství senzorů se jedná o robustnější zařízení než hodinky a při zátěži by neměly překážet. Ujistěte se také, že vám nevadí materiál řemínku, většinou jsou buď plastové, či pryžové, u dražších modelů se ale setkáte i s koženými a kovovými. 
Nezapomínejte ani na vzhled, zvláště v případě, že chcete sporttester nosit na ruce nejen během sportovní aktivity.
 
Jedním z důležitých faktorů je také to, kolik jste ochotni do přístroje investovat. Od ceny se totiž mnohdy budou odvíjet i funkce a výbava. 
 
 
 
 
 

Jak vybrat sporttester

 
 
 
Pokud pro vás cyklistika není primárním způsobem pohybu, váš výběr bude probíhat v rámci kategorie sporttesterů, jež se upevňují na zápěstí. Nicméně lepší modely mají i speciální adaptéry pro uchycení na řídítka kol a možnost připojení speciálních senzorů na bicykl (například pro snímání frekvence šlapání či silového výkonu ve wattech).
 
Ač by se tak mohlo na první pohled zdát, nejedná se o to samé zařízení jako chytré hodinky. Ty jsou určeny zejména k propojení se smartphonem, notifikacemi a ovládáním některých jeho funkcí. Monitorují pak především běžné denní aktivity, jako jsou chůze a spánek. Sporttestery mají oproti tomu ve výbavě více čidel určených právě pro měření pohybu, zaznamenávají tyto informace přesněji a poskytují podrobnější přehledy. Umí také sestavovat tréninkové plány na základě údajů o konkrétním uživateli a mají speciální režimy pro různé druhy pohybu. Zpravidla mívají méně kvalitní (někdy i jen černobílé) displeje, což ovšem oproti chytrým hodinkám přináší výrazně delší výdrž baterie.
 
 

Funkce sporttesterů

Většinu sporttesterů lze se smartphonem také propojit, a to buď pomocí WiFi, či Bluetooth. Některé přijímají rovněž notifikace a někdy zastanou i další funkce chytrých hodinek, v každém případě si ale v telefonu můžete prohlížet zaznamenaná data, ať už třeba graficky znázorněný vývoj tepu, nebo trasu zakreslenou do mapy.
 
 
Důležitou vlastností u sporttesterů je také kódování signálu mezi sporttesterem a připojeným příslušenstvím, nejčastěji hrudním pásem pro snímání tepu. Jinak se totiž mohou rušit jednak s ostatními sporttestery, jednak také se silnými elektromagnetickými poli, například okolo elektrifikovaných železničních tratí. U kvalitních značkových modelů se toho není třeba obávat, jde spíše o problém nejlevnějších zařízení.
 
Pro monitoring aktivit je klíčové měření tepu, které je dobrým ukazatelem zátěže, resp. úrovně probíhající sportovní aktivity. K některým sporttesterům je pro tento účel dodáván hrudní pás, který dodává poměrně přesné údaje, ne každému je ale jeho nošení pohodlné. Při nákupu takového zařízení se vždy ujistěte, že vám pás sedí.
 
 
S využitím měření tepu mohou sporttestery vytvářet tréninkové plány pro určité aktivity. Jeho měřením v reálném čase dávají uživateli při zátěži najevo (obvykle vibracemi či zvukovým signálem), kdy by měl přidat, a kdy naopak ubrat. 
 
Sporttestery díky GPS umožňují měřit také překonanou vzdálenost, aktuální, maximální i průměrnou rychlost a zaznamenávat trasu. Některé mohou i spolupracovat s navigací, a přímo na zápěstí vám tak dodávat informace, jakým směrem se vydat (to se hodí například pro dlouhé běhy, ultramaratóny, ale třeba i turistické pochody).
Pokud často překonáváte výškový terén, chtějte u sporttesteru výškoměr (zpravidla funguje na bázi barometru). Kromě převýšení může měřit také patra při běhání do schodů.
 
Měřit pochopitelně můžete také čas, sporttestery bývají vybaveny stopkami a umí zaznamenávat mezičasy. Kombinací vložených údajů o hmotnosti a výšce a naměřených údajů o tepu, vzdálenosti a čase poskytnou také orientační hodnotu spálených kalorií.
 
Nejen pro plavce je důležitá vodotěsnost, kterou výrobci uvádí podobně jako u klasických hodinek v metrech. Nenechte se zmást, odolnost 30 m neznamená, že se můžete ponořit až do hloubky třiceti metrů, ale v reálu značí, že hodinky přežijí při používání v dešti. Plavci by měli chtít minimálně 100 metrů, potápěči poté 200 a více metrů (pro potápěče jsou určené speciální modely s funkcemi a ovládáním uzpůsobeným pro pobyt pod vodou).
 
 

Ukládání dat a prohlížení záznamů

Sporttestery jsou obvykle vybaveny vlastním úložištěm, zaznamenaná data poté můžete přenášet kabelem či bezdrátově do počítače, alternativou je propojení s telefonem a bezdrátový přenos do něj. Některé nejnovější modely sporttesterů se umí přímo propojit do WiFi sítě a data nahrát do cloudu. Data si poté můžete prohlížet přímo v online službě výrobce sporttesteru nebo v aplikaci do mobilních zařízení. 
 
 
 

Ovládání a displej

Levnější sporttestery si vystačí s monochromatickým displejem, který uživateli zobrazí základní přehled o měřených hodnotách a umožní využívat jednoduché funkce jako třeba stopky. Mezi dražšími přístroji naleznete i barevné displeje, na nich již můžete sledovat například trasu v navigaci či grafické znázornění zátěže. Nevýhodou je negativní vliv na výdrž baterie. Některé sporttestery se vzhledem snaží co nejvíce přiblížit klasickým hodinkám, mají tak pouze miniaturní displeje určené pro základní přehled a zbytek hodnot umožní prohlížet ve spárovaném smartphonu.
 
Sporttestery s černobílými obrazovkami obvykle využívají ovládání tlačítky, barevné displeje pak často bývají dotykové. Někdy je možné zařízení ovládat oběma způsoby. Výhodou dotykového ovládání je rychlejší navigace skrze nabídky a funkce, zpravidla však nefunguje za mokra. Plavci by proto určitě měli vyžadovat přítomnost tlačítek.
 
U displeje je důležitá nejen jeho velikost, ale také množství a velikost najednou zobrazených údajů a jejich konfigurovatelnost. Každý sport totiž klade důraz na jiné veličiny a také každý sportovec dává zpravidla přednost jiným údajům. Je proto dobré, když si uživatel může sám nakonfigurovat, jaké informace a na kolika obrazovkách se budou zobrazovat.
 
 

Napájení a baterie

Výrobci volí různé způsoby napájení. Asi nejpohodlnějším jsou dobíjecí baterie, obvykle využívající speciální konektory či docky. Většinou se dobíjejí přes USB, ovšem konektory přímo na sporttesteru jsou unikátní podle výrobce. Setkat se můžete také s klasickými hodinkovými bateriemi, potažmo jinými zabudovanými akumulátory. U těch je ne vždy možná výměna v domácích podmínkách, a to kvůli zachování voděodolnosti, ujistěte se tak, že máte k dispozici v dostupné vzdálenosti nějaké servisní středisko. Pokud plánujete náročné sportovní aktivity trvající více hodin, než kolik činí výdrž baterie sporttesteru, zjistěte, zda a jak je možné jej dobíjet i během aktivity s využitím powerbanky. 
 
 

Příslušenství

Ke sporttesterům od renomovaných výrobců seženete celou řadu příslušenství, většinou se páruje prostřednictvím bezdrátové technologie Bluetooth. Jde například o hrudní pásy pro přesné měření tepu, při jejich nákupu ovšem dbejte na to, aby vám seděly a nepřekážely při vykonávání aktivity.
 
Pro běžce mohou být užitečné snímače, které se připevňují přímo na botu (footpod) a po kalibraci přesně zaznamenávají rychlost, vzdálenost a také frekvenci kroku, a to i v hale, kam signál GPS nepronikne. Existují už také senzory pro výpočet a záznam výkonu ve wattech pro běh, které nejsou až takovou novinkou v oblasti cyklistiky.
 
Některé sporttestery také umožňují zakoupení držáku na řídítka kol, čímž zastoupí cyklocomputery, zvláště po dokoupení dalších senzorů.
Pokročilé sporttestery navíc umí automaticky rozeznat změnu sportovní disciplíny, což se hodí například triatlonistům.
 
 
 
 
 

Jak vybrat cyklocomputer

 
 
 
Cyklocomputery se od sebe liší množstvím funkcí a zaznamenávaných údajů, váš výběr by tak měl záviset na tom, jak často na kole jezdíte a jak vážně to s cyklistikou myslíte. Podle toho se můžete zaměřit na jednu ze tří tříd.
 
Základní třída – poskytne vám přehled o čase, aktuální a maximální rychlosti, kilometrech najetých během aktuální trasy a celkem, době jízdy a času. 
 
Střední třída – kromě funkcí základních cyklocomputerů počítá také průměrnou rychlost a porovnává ji s aktuální, změří aktuální a průměrnou frekvenci šlapání, nabídne stopky, podsvícený displej a umožní také uložení více profilů kol, například pokud střídáte silniční a horské.
 
Nejvyšší třída – funkce základní i střední třídy doplněné o měření teploty, nadmořské výšky a převýšení, při spárování s hrudním pásem srdeční frekvence, některé cyklocomputery z této třídy lze propojit s PC či smartphonem a analyzovat získaná data ve speciálních aplikacích. Ty nejlepší pak mají i navigaci.
 
 

Funkce cyklocomputerů

Měření vzdálenosti a rychlosti je základní funkcí všech cyklocomputerů. Rychlost mohou ukazovat aktuální, ale i maximální a průměrnou za danou jízdu a celkově. U vzdálenosti lze taktéž odlišit danou jízdu či den a celkově ujeté kilometry. 
 
 
Dražší cyklocomputery jsou vybaveny GPS, údaje o rychlosti a vzdálenosti jsou nicméně přesnější právě ze snímačů. GPS slouží především k zaznamenání konkrétní trasy a případně navigaci.
U vybraných modelů je k dispozici ještě výškoměr, který k těmto údajům přidá aktuální i průměrnou nadmořskou výšku a nastoupané i naklesané metry.
Další funkcí je sledování času, kromě přehledu o tom aktuálním lze využít i stopky k měření času nutného pro ujetí určité vzdálenosti.
 
Naprostá většina cyklocomputerů je voděodolná, jen u lepších modelů to však výrobce dokládá konkrétní certifikací.
 
 
U levnějších cyklocomputerů si zaznamenaná data prohlédnete pouze přímo na nich, dražší umožňují jejich přenos do aplikace v telefonu či počítači. To může probíhat přes kabel nebo pomocí bezdrátových technologií WiFi či Bluetooth. Právě druhá jmenovaná je využívána také k propojování s bezdrátovými senzory či hrudním pásem.
 
 

Displej a ovládání

S výjimkou extrémně drahých profesionálních přístrojů využívají cyklocomputery monochromatické zobrazovače, které poskytnou lepší čitelnost a výdrž baterie. Důležitá je úhlopříčka displeje, zatímco na některé sporttestery se vejde pouze jeden až dva údaje a pro zobrazení dalších musíte přepínat, jiné vám zobrazí najednou rychlost, vzdálenost i čas, některé pak i další volitelné údaje. Kvalitnější cyklocomputery mají displej podsvícený a umožňují nastavit intenzitu, takže informace uvidíte i ve tmě. K ovládání computerů jsou vždy využívána tlačítka, umístěna bývají buď na jejich přední straně, nebo na bocích.
 
 

Napájení a baterie

Jednodušší cyklocomputery nejčastěji spoléhají na knoflíkové baterie, díky malým monochromatickým displejům je však jejich výdrž velmi dlouhá. U dražších modelů může být zabudován dobíjecí akumulátor, computer se pak dobíjí dodávanou nabíječkou či dokovací stanicí.
 
 

Příslušenství

Ke kvalitnějším cyklocomputerům od prověřených výrobců seženete celou řadu příslušenství. Nejžádanější bývá sada pro instalaci na druhé kolo. Ale dokoupit lze také například hrudní pás pro měření tepové frekvence.
Pokud není součástí balení, lze dokoupit také držák na řídítka, nejlevnější modely však mají pouze oka na stahovací pásky. Kromě snímače na přední kolo, jenž je dodáván standardně, lze zakoupit také bezdrátový snímač na šlapky, díky kterému získáte přehled o frekvenci šlapání.
Ambiciózní sportovci využijí i wattmetr, s nímž mohou sledovat aktuální energii přenášenou šlapáním.
 
Cyklocomputery s možností přenosu dat obvykle nabízejí dokovací stanice, které kromě dobíjení umožní také právě připojení k počítači. 
 
Porovnat sporttestery a computery